top of page

šest principů pilates:

koncentrace, kontrola, dýchání, plynulost pohybu, přesnost pohybu, pohyb vycházející ze středu těla

pilates

s just pilates

Práce s hlubokým břišním svalstvem

Pilates pomáhá vypracovat tzv. centrum těla neboli „core“. Ten se skládá z hlubokých břišních svalů a svalů podél páteře.

 

Dlouhé štíhlé svaly a pružnost

Na rozdíl od mnoha tradičních cvičení s nějakou zátěží, pilates protahováním a posilováním svalů napomáhá k jejich větší elasticitě a také k lepší pohyblivosti kloubů. Takové svaly jsou pak méně náchylné k různým zraněním.

 

Osvěžení těla a mysli

Díky koncentraci na správné dýchání, správné nastavení páteře a pánve a také na plynulost všech pohybů se můžete naladit na své tělo.

Učíte se, jak myslí kontrolovat jednotlivé pohyby, a tím pádem se učíte a dozvídáte neustále něco nového sami o sobě. 

Během pilates je jednoznačně 

upřednostněna kvalita pohybu 

nad kvantitou. Správné dýchání 

je zde velmi důležité a pomáhá 

k efektivějšímu provedení daných cviků. Kromě toho pomáhají správné dechové techniky odbourat stres

a detoxikovat tělo.

 

Zlepšení tělesné kondice

a prevence před zraněními

Pilates posiluje celé tělo komplexně, ne jen určité svalové skupiny, které pak tíhnou k přetížení a tím pádem

i ke zraněním. Komplexně posílené svalstvo napomáhá k zlepšení tělesné kondice, z čehož pak profitujeme během jakýchkoliv denních aktivit, včetně těch sportovních.

 

Může být snadný, ale i obtížný

Pilates cvičení má mnoho modifikací, které se ve své jednodušší formě dají využívat např. i při rehabilitaci. Jsou vhodné také pro úplně začátečníky a postupně se dají upravovat a měnit až na ty docela náročné, které jsou pak výzva. 

více o pilates

co je to pilates

Pilates je metoda tělesného cvičení vyvinutá a propracovaná na počátku 20. století Josephem Pilatesem v Německu, Velké Británii a Spojených státech amerických. 

Pilates nazval svou metodu kontrologie (od slovesa kontrolovat nebo také řídit - angl. to control - a řecké přípony –logia); byl totiž přesvědčen, že je možné využít mysl k tomu, aby kontrolovala (a řídila) svaly. Cílem Pilatesovy metody je zlepšit kontrolu nad svým tělem, posílit jej a zlepšit jeho ohebnost.

historie

Člověk, který stojí za touto metodou, je Joseph Pilates, který se narodil roku 1880 v Německu. Celý život se zabýval tělesným rozvojem. Svůj cvičební systém vyvinul a propracoval během první poloviny 20. století. Věřil, že duševní a tělesné zdraví je jedna spojitá nádoba a že cvičení dokáže uzdravit tělo z nemoci. Jako dítě býval neduživý a často nemocný, a vyzkoušel proto mnohé z cvičebních programů, které tehdy v Německu byly známy. Z této zkušenosti čerpal při vývoji svého vlastního systému. V návaznosti na tělocvičné styly z konce 19. století používal speciálně vyrobené cvičební stroje a inspiroval se rovněž tzv. „nápravným cvičením“ a „zdravotní gymnastikou“, které propagoval švédský fyzioterapeut Pehr Henrik Ling. Za život o své metodě publikoval Joseph Pilates dvě knihy. První vyšla v roce 1934 a jmenovala se Tvé zdraví: Nápravný systém cvičení - revoluce na celém poli tělesné výchovy (angl. A Corrective System of Exercising That Revolutionizes the Entire Field of Physical Education). Druhá vyšla o jedenáct let později a jmenovala se Návrat k životu díky kontrologii (Return to Life through Contrology, 1945). 

Původně byla metoda dostupná jen několika málo jedincům a cvičila se pouze ve specializovaných studiích. Postupem času se však toto změnilo a nyní lze pilates cvičit jak ve fitness centrech, tak u fyzioterapeutů. Nijak neobvyklé nejsou ani hybridní formy cvičení, jako je yogilates nebo nověji Menezesova metoda. Jiné současné školy si zase původní metodu různým způsobem upravily a přizpůsobily (např. Stott Pilates). „Tradiční“ forma pilates je ovšem i dnes stejně aktuální jako dříve.

pilatesova metoda

Pilatesova metoda se snaží docílit řízeného pohybu ze silného středu těla. Podstatou metody je cvičení na speciálních strojích, které Joseph Hubertus Pilates v průběh celého svého života vymýšlel na základě svých zkušeností při práci s lidským tělem. První stroje tak vznikaly přibudováním důmyslných kladek s pružinami k nemocničním postelím. (první podoba Pilates stroje Cadillac). Na rozdíl od tradičního fitness cvičení na podložce, kde je daný cvik buď správně proveden či nikoliv, je cvičení na Pilates strojích výrazně preciznější a zvládnou ho tak i méně zkušení lidé. Sám Hubertus Pilates hovořil o „spolupráci stroje a člověka“. Díky nastavitelnému odporu několika pružin i jednotlivých strojů je tedy cvičení na Pilates strojích pro jakéhokoliv člověka (hubený, obézní, těhotná, sportovec, důchodce, dítě, atp.) tou nejlepší volbou, protože každému pomáhají cvik provést správně a při komplexním zapojení všech svalů. Právě díky pomoci Pilates strojů je takovéto cvičení intenzivnější a tedy i cca 4–5x účinnější než obecně známé fitness cvičení na podložce.

Postupem doby vymyslel Joseph Pilates pro práci na Pilates strojích cca 550 různých cviků, při nichž se komplexně propracovává skrz svaly středu (Core) celé tělo. Jelikož se povětšinou jednalo o stroje větších rozměrů, vymyslel Joseph Pilates také sadu 34 cviků jako cílený program pro cvičení na zemi bez strojů či pomůcek. (Tedy pro období, kdy jeho klienti neměli přístup do Pilates studia). Jedná se o nejtěžší formu cvičení Pilates, protože pro správné provedení cviků nepomáhá žádný stroj či jeho pružina. Sám Pilates tyto cviky na zemi učil pouze velmi pokročilé klienty, a to na soustředěních v přírodě, v dnešní době by se dalo říct „letních bootcampech“. 

Cviky na strojích jsou koncipovány pro celkové posílení všech svalových skupin těla a získání flexibility: ve strojích jsou zabudovány pružiny a sval jim klade odpor. Jak roste síla svalu, cvičenec používá stále silnější pružiny. Jedná se tedy o plynulou zátěž, která je velmi šetrná k lidským kloubům a šlachám.

Pilates na podložce je v současné době také velice využíván a populární. Cviky jsou vždy přizpůsobovány tak,

aby je byl schopen zvládnout každý podle své fyzické kondice.

šest principů pilates

V průběhu let vychoval Joseph Pilates mnoho svých žáků, kteří se podíleli na stanovení několika

základních principů pilates a vyučovali je tak i své žáky.

 

KONCENTRACE

KONTROLA

DÝCHÁNÍ

PLYNULOST POHYBU

PŘESNOST POHYBU

POHYB VYCHÁZEJÍCÍ ZE STŘEDU TĚLA 

pilates pro ženy

muže

děti

seniory

těhotné 

Pilates je vhodný jak pro ženy, tak pro muže, těhotné ženy, děti a v neposlední řadě i seniory, s nimiž ve studiu just pilates pracujeme.

Pracujeme s pomůckami cadillac, reformer, wunda chair, springboardy, foot corrector

Malé i velké míče, rollery, magic circly ad.

Studio just pilates také nabízí komplexní program úpravy metabolismu – program metabolic balance

Metabolic balance je úspěšný program pro celkové posílení látkové výměny a redukci hmotnosti. Program byl vyvinut lékaři a odborníky na výživu na základě dlouholetých zkušeností a mnoha vědeckých studií. S pomocí metabolic balance můžete zcela individuálně změnit vaše stravovací návyky, jíst naprosto vyváženě a zdravě.

Zpráva je odeslána.

> Jsme Litoměřické studio

just pilates a sídlíme

na adrese Marie Pomocné 4

> Navštivte naše facebookové

stránky a sledujte tak naše

aktivity ve studiu i mimo něj.

bottom of page